ROD. MAGNOLIA

w Łodzi
 


DOKUMENTY DLA DZIAŁKOWCÓW

WNIOSEK

  • o zawarcie umowy dzierżawy działkowej z małżonkiem działkowca

REGULAMIN

 

ZASADY EKSPLOATACJI SIECI WODOCIĄGOWEJ

 ROD MAGNOLIA  w Łodzi

REGULAMIN

 

Podłączenie i korzystanie z sieci wodociągowej

§ 1

1.    Korzystanie z sieci wodociągowej na poszczególnej działce możliwe jest poprzez podłączenie do sieci ogólnoogrodowej za zgodą Zarządu ROD,

2.    Woda na działce może być wykorzystywana do celów wynikających z charakteru działki określonego w ustawie o ROD i regulaminie ROD a w szczególności do zagospodarowania i uprawy działki oraz wypoczynku.

3.    Wykorzystywanie sieci wodociągowej do celów innych niż wymienione w punkcie 2 a zwłaszcza do celów zarobkowych, stanowi przesłankę do zablokowania dostaw wody przez zarząd ROD i zastosowania sankcji przewidzianych  w statucie PZD

1.    Rozpoczęcie dostaw wody musi być poprzedzone zainstalowaniem i zaplombowaniem wodomierza tuż za zaworem odcinającym i akceptacją indywidualnego podłączenia poprzez hydraulika ogrodowego.

2.    Działkowiec planujący podłączenie działki do sieci wodociągowej,

3.    modernizacji przyłącza, wymiany wodomierza zobowiązany jest zwrócić się do zarządu ROD celem wypełnienia wniosku czy spisania protokołu wymiany wodomierza.(załącznik nr 1)

 

 

Wymogi dotyczące wodomierza i jego montażu

 

§ 2

 

1.    Wodomierz musi być usytuowany w studzience wodomierzowej  tuż przy samym zaworze odcinającym

2.    Wodomierz musi być sprawny technicznie ,posiadać ważną legalizację oraz być zaplombowany

3.    Zabronione jest montowanie trójników lub innych urządzeń umożliwiających czerpanie wody pomiędzy zaworem odcinającym a wodomierzem

4.    Zarząd odpowiada za sieć wodociągową do każdego zaworu odcinającego .

5.     Koszt zakupu i wymiany wodomierza leży w gestii działkowca, ,który odpowiada również za montaż, zabezpieczenie ,uszkodzenie i działanie mrozu na wodomierz jak również za plombowanie i odbiór techniczny poza wyznaczonymi terminami.

6.    Odbioru podłączenia działki do sieci wodociągowej, zainstalowanego wodomierza dokonuje hydraulik ogrodowy( lub osoba wyznaczona przez zarząd ROD ) który plombuje wodomierz sprawdza jego stan techniczny. Prawidłowość i szczelność połączeń ,kierunek obrotów wskaźników przepływu wody, nr wodomierza i jego stan. Informację z odbioru przekazywana jest do zarządu w formie protokołu odbioru, stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszych zasad. Kopię protokołu odbioru otrzymuje działkowiec.

 

Rozliczanie zużycia wody

 

§3

 

1.    Rozliczenie wody zużytej przez działkowca następuje wg ceny za 1m³ wody stosowanej przez zewnętrznego dostawcę-Zakład Wodociągów i kanalizacji wynikającej z faktury za dany okres rozliczeniowy.

2.    Opłaty wnoszone przez działkowców z tytułu korzystania z sieci wodociągowej ustala się  na podstawie wskazań indywidualnych wodomierzy. Odczytu zużycia wody dokonują osoby wyznaczone przez zarząd ROD w terminie podanym na tablicach ogłoszeń. Każdy działkowiec w tym terminie ma obowiązek umożliwić dostęp do wodomierza wyznaczonym osobom, celem dokonania odczytu.

3.    Wyjątkowo dopuszcza się możliwość dokonywania odczytu stanu wodomierza przez działkowca i przekazanie tej informacji na piśmie. W takich przypadkach będzie prowadzona doraźna, wybiórcza kontrola sprawdzająca stan instalacji wodnej na działce.

4.    W przypadku nie umożliwienia przez działkowca dostępu do wodomierza osoby upoważnione przez zarząd ROD są uprawnione do wstępu na działkę w celu przeprowadzenia czynności o których mowa w pkt.3, jeżeli z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem zawiadomią na piśmie działkowca o konieczności wstępu na teren działki.

5.    Działki nieopomiarowane rozliczane są wg systemu ryczałtowego

6.    Opłata ryczałtowa wyliczana jest na podstawie różnicy sumy wskazań podliczników znajdujących się na działkach a stanem wodomierza głównego  podzielonego przez powierzchnię użytkową  nie rozliczonej działki 

7.    Zadłużenie za zużytą wodę lub opóźnienie wpłaty za opłatę wodną w wyznaczonym terminie będzie obciążone odsetkami ustawowymi i może spowodować jej odłączenie poprzez zamknięcie zaworu odcinającego i zaplombowanie go w odpowiedniej pozycji. Zerwanie plomby będzie uważane za kradzież wody i spowoduje zastosowanie sankcji wynikających ze statutu PZD i regulaminu ROD z wypowiedzeniem umowy dzierżawy włącznie.

8.    O zamiarze odcięcia wody z tytułu nieopłacenia należności za jej zużycie zarząd ROD powiadamia zainteresowane osoby na piśmie.

9.    Za ponowne uruchomienie dostawy wody po uregulowaniu należności działkowiec ponosi koszty związane z odcięciem, ustalone uchwałą zarządu ROD zgodnie z rzeczywistymi kosztami.

 

Opłaty

 

§ 4

1.    Działkowcy ponoszą opłaty za faktycznie zużytą wodę wg wskazań swojego indywidualnego wodomierza.

2.    Na pokrycie kosztów zużycia wody, działkowiec wnosi z góry zaliczki podlegające rozliczeniu  w okresie rozliczeniowym.

3.    Wysokość zaliczek ustala się na podstawie średnio -miesięcznego zużycia i aktualnej ceny wody.

4.    Działkowcy korzystający z wody solidarnie ponoszą dodatkowe koszty wynikające z różnicy wskazań licznika głównego i sumy wskazań pod liczników  tzn. Opłatę wodną.

5.    Opłata wodna jest corocznie uchwalana przez Walne zebranie ROD na uzasadniony wniosek zarządu.


Nadzór i konserwacja sieci wodociągowej


§ 5


1)    Nadzór i konserwacja sieci wodociągowej znajdującej się na terenie ogrodu należy do zadań zarządu ROD, który powierza te zadania osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje ( hydraulik)

2)    Koszty konserwacji i nadzoru nad przyłączami na terenach ogólnych ogrodu, pokrywane są z części opłaty ogrodowej przeznaczonej na ten cel.

3)    Użytkownik działki odpowiada za sprawność techniczną sieci wodociągowej od przyłącza do ujęć na terenie swojej działki i pokrywa koszty jej konserwacji i napraw

4)    Konserwacja ,naprawa lub wymiana wodomierza indywidualnego obciąża działkowca.

5)    Każdy wodomierz musi być zalegalizowany. Działkowiec jest zobowiązany przedstawić przy każdej wymianie odpowiedni dokument legalizacji w zarządzie ROD.

6)    Zarząd nie ma obowiązku zawiadamiać działkowca o upływie okresu legalizacji wodomierza.

7)    Nad terminem legalizacji zobowiązany jest czuwać działkowiec. Legalizacja ważna jest przez pięć lat. Zarząd ROD może powołać komisję wodociągową do której kompetencji należy w szczególności

          a) zapobieganie nielegalnemu poborowi wody

          b) rozwiązywanie sporów związanych z wykorzystaniem sieci wodociągowej

          c)współpraca z działkowcami w zakresie związanym z korzystaniem z sieci            wodociągowej.

8)    W przypadku nie powołania komisji wodociągowej jej funkcje pełni zespół powołany doraźnie z grona członków zarządu ROD i hydraulika ogrodowego ( lub osoby wyznaczonej przez zarząd ROD)

 

Tryb przeprowadzania kontroli

 

§ 6

1)    W uzasadnionych przypadkach związanych z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego przyłączy do działek lub w sytuacji wystąpienia przesłanek świadczących o nieprawidłowościach w korzystaniu z sieci wodociągowej przez użytkownika działki, komisja wodociągowa  w skład której wchodzi osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje, może przeprowadzić kontrolę sieci i instalacji na działce

2)    Przedmiotem kontroli jest sposób wykorzystywania wody, ogólny stan przyłączy i sieci wodociągowej na działkach,

3)    O zamiarze przeprowadzenia kontroli zarząd ROD zawiadamia działkowca na piśmie z 7-dniowym wyprzedzeniem.

4)    W trakcie przeprowadzania kontroli powinien być obecny działkowiec lub inna wskazana przez niego osoba.

5)    Brak zgody działkowca nie wstrzymuje przeprowadzania czynności o których mowa w pkt 1 i 2

6)    Z kontroli w trakcie której wykryto nieprawidłowości, sporządzany jest protokół podpisany przez członków komisji wodociągowej i użytkownika działki lub reprezentującą go osobę. Protokół przedstawiany jest zarządowi ROD.

7)    W przypadku odmowy złożenia podpisu przez osobę lub osoby wymienione w pkt.4 należy zaznaczyć to w protokole wraz z podaniem przyczyny.

8)    Bezpodstawne uniemożliwienie przeprowadzenie kontroli przez użytkownika działki może być przesłanką do odcięcia wody lub zastosowania sankcji statutowych.

 

 

 

 

 

 

Nielegalny pobór wody

 

§ 7

 

 

1.    Za nielegalny pobór wody należy uznać w szczególności :

a) Podłączenie wody na działce z pominięciem podlicznika (wodomierza)

b) Ingerencję w funkcjonowanie wodomierza, która wpływa na wskazanie ilości zużycia wody.

c)Stwierdzenie awarii wodomierza i nie zgłoszenie tego faktu w zarządzie ROD

d)wymiana wodomierza bez zgłoszenia i spisania protokołu wymiany

e) samowolne zerwanie plomby

2.    Stwierdzenie nielegalnego poboru wody lub podawanie nieprawdziwych wskazań wodomierza skutkować będzie

a) natychmiastowym odcięciem wody poprzez zamknięcie zaworu odcinającego i  jego zaplombowaniem

b) zastosowaniem sankcji statutowych do wypowiedzenia umowy dzierżawy włącznie .

c) Dochodzenie od działkowca kosztów za zużycie poza opomiarowaniem wody oraz kosztów związanych z odłączeniem i  ponownym odłączeniem dopływu wody do działki.

3.    Ponowne podłączenie możliwe będzie dopiero po usunięciu przyczyn odcięcia wody i pokryciu wszelkich kosztów o których mowa w pkt.2,c

4.    Każda ingerencja w ogrodową sieć wodociągową bez wcześniejszego wystąpienia na piśmie do zarządu ROD i uzyskania zgody jest zabroniona

 

Czasowe wyłączenie sieci wodociągowej w ROD

 

§ 8

 

1.    Zamknięcie dostawy wody dokonuje się na okres zimowy i wyznacza na miesiąc październik każdego roku.

2.    Obowiązkiem każdego działkowca jest należyte zabezpieczenie swojego przyłącza oraz odbiorników wody w tym również wodomierzy przed uszkodzeniem spowodowanym działaniem niskich temperatur

3.    Po wyłączeniu dopływu wody należy spuścić zalegającą w rurach wodę

4.    Każdy działkowiec zobowiązany jest podać do wiadomości zarządu ROD faktyczny  stan swojego wodomierza na dzień 31 października ( należy to uczynić do dnia 15 listopada) wraz z informacją ewentualnego demontażu wodomierza na okres zimowy.

5.    Niezastosowanie się do tego wymogu skutkować będzie ryczałtowym rozliczeniem działki.

 

 

Rozliczenie działek nieopomiarowanych

 

§ 9

 

1.    Za działkę nieopomiarowaną  rozumie się :

a) działkę z wodomierzem który utracił ważność legalizacji.

b) działkę w wodomierzem dla którego nie dokonano odczytu w wyznaczonym terminie z przyczyn leżących po stronie działkowca.( dwa razy w ciągu roku) i zgłoszenia stanu wodomierza na koniec sezonu.

c) działkę z wodomierzem przy którym stwierdzono zamierzone działanie  w celu zafałszowania wskazań wodomierza.

d) działkę na której stwierdzono zerwanie plomb, wymianę wodomierza bez powiadomienia i zgody zarządu ROD.

 

 

 

Uruchomienie sieci wodociągowej

 

§ 10

1.    Sieć wodociągowa zostaje uruchomiona na wiosnę ok połowy kwietnia z uwzględnieniem warunków atmosferycznych. Informacje na ten temat zamieszczone zostaną na tablicach ogłoszeń i na stronie internetowej ogrodu.

2.    Działkowcy zobowiązuje się do odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia swoich przyłączy wodnych a w szczególności zakręcenie zaworów odcinających dopływ wody.

3.    Za awaryjny wyciek wody na działce zarząd ROD nie ponosi odpowiedzialności.

4.    W przypadku nie dopilnowania § 8 pkt.2 kosztami wycieku poza licznikiem  zostanie obciążony działkowiec. Z awaryjnego wycieku wody sporządzony zostanie protokół awarii uruchomienia sieci wodociągowej.

 

 

 Postanowienia końcowe

 

§ 11

 

1. Sprawy nie objęte niniejszym regulaminem – zarząd ustalił

w oddzielnym trybie jako obowiązujące

2. Nieprzestrzeganie powyższej instrukcji spowoduje zastosowanie przez zarząd kar regulaminowych do wypowiedzenia umowy dzierżawy włącznie, oraz może spowodować odcięcie dopływu wody do działki.

3. Interpretacja niniejszej instrukcji należy wyłącznie do zarządu ROD  i nie może być sprzeczna z obowiązującymi w PZD przepisami.

 

 


Strona stworzona za pomocą kreatora stron www Manifo.com